jak zadbac o trawnik na wiosne

Zanim usiądziemy z poranną kawą w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie będziemy musieli się nieco napracować. Wiosna to ten okres, kiedy to trawa i inne rośliny wymagają od nas szczególnej uwagi, a odpowiednie przygotowanie do sezonu będzie procentować latem. Choć w tym roku zima była bardzo łagodna i w większości kraju nie mogliśmy liczyć na śnieg, to jednak tęsknimy za zielenią wybijającą się spośród grudek ziemi. Poza tym będzie widać wszelkie zniszczenia, które na przykład pozostawiły po swojej działalności krety. A te są bardzo aktywne pod koniec jesieni. Zobacz, jak przygotować trawnik do sezonu.

  1.     Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę
  2.     Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja
  3.     Dosiewanie trawy na wiosnę
  4.     Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Pierwsze koszenie trawy jest niezwykle ważne. Oczywiście mamy za sobą już czynności przygotowawcze, a źdźbła osiągnęły wysokość 10 centymetrów. Kolejne koszenia wykonuje się zazwyczaj raz w tygodni, gdy trawa urośnie o około 5 centymetrów. Warto pamiętać o tym, by w czasie upałów nie skracać trawy zbyt mocno ? złotą zasadą jest to, by nie ucinać więcej niż 30% wysokości. Urządzenia do koszenia powinniśmy dobrać natomiast do wielkości trawnika. Przy niewielkich w zupełności wystarczy podkaszarka, którą trzyma się w dłoniach. Te urządzenia najczęściej zasilane są silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, choć oczywiście znaleźć można również te z akumulatorami. Do większych trawników przydaje się kosiarka, która jest droższą inwestycją, ale jest wygodniejsza i bardziej wydajna. Nowoczesne są modele samojezdne, które nawet nie wymagają tego, by je pchać. Wiele kosiarek posiada również funkcję mulczowania. Rozdrobniona po skoszeniu trawa zostaje rozsypana po trawniku, stając się doskonałym nawozem, który dodatkowo zabezpiecza darń przed wysychaniem.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Wiosna to doskonały czas, by przycinać krzewy, zadbać o kostkę brukową, drewniane tarasy i pomosty, a także budynki. W każdym ogrodzie i na działce największą ozdobą będzie trawa, o ile odpowiednio przygotujemy ją do wymagającego sezonu. Jedną z pierwszych czynności, jaką musimy wykonać na trawniku, jest wałowanie trawy. To pozwala pozbyć się pozostałości po kretowiskach, a także wyrównuje teren. Przydaje się do tego wał, który waży więcej niż siedemdziesiąt kilogramów. Potem trawę trzeba porządnie wygrabić. Tę czynność należy wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, a najlepiej sprawdzają się sprężyste, długie grabie. W ten sposób można pozbyć się suchej trawy, patyków czy też resztek roślin, które nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą być również siedliskiem szkodników i pasożytów. Wiele osób stosuje również dedykowane dmuchawy lub odkurzacze.

Gdy na trawniku mamy mech, rozłogi, korzenie, dobrym pomysłem jest przeprowadzić wertykulację. To zabieg, który ma na celu ?rozluźnienie filcu? lub jego usunięcie, a tym samym sprawia, że do gleby i korzeni dociera powietrze i światło, a także woda, którą taka wierzchnia warstwa po prostu zatrzymuje. W dużym skrócie sam proces wertykulacji to nic innego jak nacinanie darni i podłoża na głębokość około 5 centymetrów, które wymaga użycia specjalistycznego urządzenia wielkością przypominającego kosiarkę. Może być spalinowe lub elektryczne. By zobaczyć różne modele, sprawdź ofertę akcesoriów do pielęgnacji trawnika w sklepie https://www.castorama.pl/.

Napowietrzanie trawnika przeprowadza się za pomocą aeratora. Specjalnymi kolcami nakłuwa się darń, a tym samym sprawia się, że umawia się dostęp powietrza do głębszych partii gleby. Proces ten można wykonać również za pomocą wideł. Sam aerator oczywiście upraszcza sprawę i niewielkie urządzenie poza nakłuwaniem gleby będzie również usuwać mech i zanieczyszczenia. Specjaliści radzą, by otwory po aeracji wypełnić piaskiem, ponieważ  będzie to ułatwiać rozrastanie się korzeni i sprawi, że trawa będzie się świetnie prezentować.

Dosiewanie trawy na wiosnę

Po zimie warto również dosiać trawę. Oczywiście w ten sposób zagospodarowujemy dziury, które są nieskuteczne, a także te miejsce, na których trawa uschła. Poza tym dosiewka pozwala również zadbać o to, by trawa rosła równie miernie, czego zazwyczaj nie da się osiągnąć podczas zakładania trawnika. Z czasem w niektórych miejscach staje się ona rzadsza. Trawie szkodzą też wspomniane krety i inne szkodniki, które ryją w ziemi.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Nie zapominajmy również o niezwykle ważnym procesie, jakim jest nawożenie. Dostarczanie trawie składników niezbędnych na danym etapie wzrostu to gwarancja pięknej i zielonej murawy, która będzie przyciągać uwagę. Trawa potrzebuje dokarmiania, ponieważ ma płytkie korzenie, które szybko zużywają zapasy substancji odżywczych. Przede wszystkim należy nawozić ją trzy razy w roku ? koniecznie wiosną na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Drugie warto wykonać w czerwcu, a ostatnie w połowie sierpnia. Do nawożenia sprawdzają się gotowe mineralne produkty w postaci proszku, granulatu lub płynu. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta oraz szczegółowymi zaleceniami. Szczególnie istotne będzie równomierne rozmieszczenie preparatów na całej powierzchni murawy. Najkorzystniej jest zainwestować w nawóz granulowany, ale najszybszy efekt dadzą produkty płynne, które dobroczynnie wpływają i na liście, i na korzenie.


Materiał zewnętrzny

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem