W jakich pomieszczeniach sprawdzą się meble pikowane?

Przeszycia i ozdobne guziki, które tworzą pikowanie, kojarzą się z luksusem typowym dla wnętrz reprezentacyjnych. Ten kierunek myślenia jest jak najbardziej słuszny. Meble obite takimi tkaninami pasują przede wszystkim do miejsc, w których przyjmuje się gości, a więc w salonie i przedpokoju.

 

Pikowanie wymaga wykorzystania dużej ilości pianki tapicerskiej oraz miękkich, przyjemnych w dotyku tkanin. Właśnie dlatego meble z przeszyciami doskonale nadają się do wypoczynku. W sypialni pikowane łóżko ułatwi spędzanie wolnego czasu. Oparcie się na bufiastym zagłówku uprzyjemni m.in. oglądanie filmów.

 

Pikowane meble z dawnych czasów zyskały swoje nowoczesne odpowiedniki. Dzięki temu można postawić je w kuchni. Hokery pozwolą spędzać więcej czasu w tym pomieszczeniu i to nie tylko na gotowaniu.

Meble pikowane w staromodnym salonie

Urządzenie pokoju dziennego w dawnym stylu wymaga znalezienia sprzętów przywodzących na myśl salony lat 20. i 30.XX wieku. Kluczową rolę w takich aranżacjach pełnią meble z wyraźnymi pikowaniami. Guziki zakrywające łączenia fragmentów tkaniny powinny być z nią zgodne kolorystycznie.

 

Stworzenie przestrzeni pełnej pikowanych mebli to duża sztuka, ponieważ luksus łatwo może przemienić się w kicz. Właśnie dlatego najlepiej wybrać sprzęty z ledwo widocznymi przeszyciami. Co więcej, dużo korzystniej wyglądają ściegi w tym samym kolorze co tkanina, a nie złote. Źle prezentują się też diamentowe guziki.

 

Do pikowanych kanap i krzeseł w starym stylu pasują równie ponadczasowe szafy, komody i stoły. Dobrym uzupełnieniem wnętrza są więc drewniane meble zdobione przetłoczeniami i rzeźbieniami. Ich kolor należy dopasować do odcienia, w którym utrzymane są nogi i oparcia siedzisk.

Dopasowanie pikowanych mebli do nowoczesnych aranżacji

Dla osób, którym podobają się pikowane meble, projektanci przygotowują też prostsze, a przy tym szykowne sprzęty. Współczesne wzornictwo odeszło od wyraźnych przeszyć na rzecz znacznie mniej rzucających się w oczy wzorów. Pozostałe elementy mebli, czyli nóżki i oparcia nie mają zdobień innych niż chromowanie.

 

Do nowoczesnych pikowanych sof, krzeseł i podnóżków pasują równie oszczędne w wyrazie stoły i szafy. Przeszklone blaty zamiast drewnianych czy marmurowych 

właściwie uzupełnią przestrzeń zaaranżowaną na wskroś współcześnie. Pożądany efekt dodatkowo podkreślą minimalistyczne gabloty, w których tafle łączą tylko cienkie spojenia z metalu.

Łóżko pikowane – praktyczne i stylowe wyposażenie sypialni

W prywatnych miejscach pikowane meble tracą swoją reprezentacyjną funkcję. W sypialni uwydatnia się za to ich użyteczność. Zastosowanie tego motywu zdobniczego wręcz wymusza obicie łóżka grubym materiałem. Dzięki temu relaks na miękkim łóżku staje się możliwy bez kupowania materaca.

 

Do walorów mebli pikowanych zalicza się również wrażenie, jakie sprawiają. Przyjemny w dotyku i puszysty materiał nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru. Ten efekt warto jeszcze spotęgować przy pomocy pikowanych poduszek i kołder. Najlepszy rezultat da zakup pościeli w ciemnych kolorach.

Wyspa kuchenna z pikowanymi hokerami

Dodatkowe wysokie blaty zasłużenie cieszą się popularnością. Na wyodrębnieniu aneksu od salonu nie musi kończyć się ich funkcja. Krzesła barowe ułatwią spożywanie pomniejszych posiłków oraz ich przygotowywanie. Co więcej, dzięki nim wyspa kuchenna ma szansę stać się miejscem spotkań domowników.

 

Aneks to element wystroju spotykany głównie we współczesnych kuchniach. Z tego powodu obicia pikowanych hokerów są utrzymane w nowoczesnym stylu. Zawczasu warto więc pomyśleć o odpowiednim blacie i oświetleniu. Pozbawione ozdób drewno oraz lampy w metalowych oprawach perfekcyjnie dopełnią aranżację wyspy.

Pikowane ściany jako uzupełnienie wystroju wnętrza

Czy pomieszczenie obite tkaniną są kiczowate? Niekoniecznie, choć zależy, gdzie materiał ma się znaleźć. W salonie taki element wystroju rzeczywiście będzie źle się prezentował. Pokój, w którym przyjmuje się gości, powinien zachwycać nienachalnym szykiem.

 

Zupełnie inaczej można podejść do urządzania sypialni. W tym miejscu liczy się przecież wygoda. Obicie ścian materiałem sprawi, że w pokoju będzie cieplej. Nie bez znaczenia jest również jeszcze bardziej uwydatnione poczucie przebywania w przytulnej przestrzeni.

Zatem hit czy hit? Meble pikowane we współczesnym domu

Kunsztowne pikowania kiedyś były ostatnim krzykiem mody, ale z czasem w tej roli zastąpiły je dużo prostsze meble. Nie można jednak uznać, że na sprzęty zdobione na dawną modłę nie ma już miejsca. Wręcz przeciwnie – pasują one zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

 

Meble pikowane da się nawet uznać za prawdziwy przebój. W czasach wszechobecnego stylu skandynawskiego dające odpór prostocie sprzęty domowe jak nic innego wyróżnią mieszkanie spośród innych. Zatem hit czy kit? Jak najbardziej hit!

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem